آشتی
درباره ما

درباره ما

ئاشتی - بنیاد توسعه فرهنگی بانه سازمانی غير انتفاعي و غير دولتي و مردمی بوده که در راستای ارتقای سطح فرهنگی و گسترش آن فعالیت مینماید. بر این اساس ما جمعی از شهروندان شهرستان بانه بر آن شدیم که با تأسیس یک نهاد مدنی که به طور خاص رویکردی فرهنگی دارد، تلاش نماییم که مسایل و مشکلاتی را که گریبانگیر شهر و دیارمان شده است از صافی عقل جمعی عبور داده و با همت مسئولانه خویش در صدد حل آنها و ارائه راهکارهی لازم برآییم. لذا بر خود لازم دانستیم که در این برهه زمانی، ضمن احساس مسئولیت مدنی، سایر…[ادامه]

درباره ما
خواندم !

چرا کتاب؟

نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۵-۰۸-۰۵ 2,013 بازدید

بیایید با این بحث شروع کنیم که اصولا چرا باید کتاب خواند؟ چه لزومی دارد که وقت و انرژی زیادی صرف مطالعه کردن کنیم؟

لزوم خواندن و نوشتن از قدیم الایام مورد توجه همگان از جمله ادیان بزرگ بوده است. تمدن یونان تمدن قدرتمندی است، چرا؟ چون تمام کارهای خود را مکتوب کرده است، هر تمدنی که زودتر تاریخ خود را مکتوب کرده باشد،  قدرتمندتر و بزرگتر بوده است. ممکن تمدن های بزرگتری قبل از یونان هم وجود داشته باشند اما چون مکتوب نشده اند مورد توجه هم قرار نگرفته اند.

شما به دین های بزرگی همچون اسلام، مسیحیت و … نگاهی بیندازید نقطه اشتراکی که دارند این است که کتابی به عنوان چراغ راه پیروان آن دین دارند. در اسلام، کتاب قرآن به عنوان معجزه ی این دین نام برده شده است. دقت کنید که یک کتاب به عنوان معجزه اعلام شده است. در ادیان بزرگ دیگر هم به همین گونه است.

خداوند در قرآن به موارد معدودی سوگند یاد کرده است، نکته ی جالب توجه در بین این موارد سوگند خوردن به قلم و هر آنچه که بدان نوشته می شود است. دقت کنید که خداوند به قلم و نوشته هایش سوگند یاد میکند یعنی همان کتاب. یا در مورد دیگری خداوند که میخواهد میزان علم خود را به انسان نشان بدهد میفرماید که اگر تمام درختان جهان تبدیل به قلم بشوند و تمام دریاها به جوهر، و این دو بخواهند که علم خدا را بنویسند باز هم علم خدا تمام نمی شود. پس خواندن و نوشتن از منظر خدا بسیار گرانقدر است.

اما از بحث مذهبی اگر بخواهیم بیرون بیاییم با این سوال مواجه می شویم که کتاب خواندن  چه فایده ای دارد؟

زندگی شما در آینده به میانگین افرادی که در اطراف شما هستند و کتابهایی که میخوانید بستگی دارد. واقعیت این است که با خواندن کتاب شما تجربه هایی که اگر در حالت عادی تا سن ۶۰ سالگی به آن میرسیدید با خواندن یک کتاب خاص در ۲۰ سالکی به آن می رسید. پس زندگی شما سرعت می گیرد. لازم نیست که تمام شکست ها را تجربه کنید، کافی است که شکست های افراد بزرگ را بخوانیم و از آن ها درس بگیریم.

بعضی افراد خریدن کتاب را هزینه می دانند، در حالی که خریدن کتاب سرمایه گذاری است. بهترین و مهمترین سرمایه گذاری ای که می توانید انجام بدهید سرمایه گذاری روی خودتان است که این امر هم فقط با یادگیری امکان خواهد داشت. شما با دادن مبلغ کمی برای خرید یک کتاب می توانید تمام تفکرات و عقاید نویسنده را که برای مطالب آن کتاب زحمت کشیده است و تمام وقت و انرژی خود را صرف آن کرده و در مواردی تمام تجربیات خود در زندگی را به صورت کتاب درآورده است را به دست آورید. سرمایه گذاری بهتر از این را می شناسید؟

اگر همه ی ما ماهانه تنها یک درصد از درآمد خود را برای خریدن کتاب و یادگیری خودمان کنار بگذاریم و خواندن  کتاب را شروع کنیم فکر می کنید جامعه ی ما چقدر پیشرفت خواهد کرد؟ چقدر فرهنگ ما غنی تر خواهد شد؟ ۱۰ سال آینده ی جامعه مان چگونه خواهد بود؟

در هر مبحثی که مورد علاقه تان است شروع کنید به کتاب خواندن. مباحث تاریخی بخوانید، رمان بخوانید، داستان کوتاه، نمایشنامه، کتاب های موفقیت و مهارت های فردی، جامعه شناسی و… هرچیزی که باشد فقط بخوانید تا آینه ای در مقابل شما پدیدار شود که بتوانید درون خود را در آن ببینید.

تغییری باش که می خواهی در دنیا ببینی

هاوژین شجیعیketab-1ketab-2 – آبان ۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *