آشتی
درباره ما

درباره ما

ئاشتی - بنیاد توسعه فرهنگی بانه سازمانی غير انتفاعي و غير دولتي و مردمی بوده که در راستای ارتقای سطح فرهنگی و گسترش آن فعالیت مینماید. بر این اساس ما جمعی از شهروندان شهرستان بانه بر آن شدیم که با تأسیس یک نهاد مدنی که به طور خاص رویکردی فرهنگی دارد، تلاش نماییم که مسایل و مشکلاتی را که گریبانگیر شهر و دیارمان شده است از صافی عقل جمعی عبور داده و با همت مسئولانه خویش در صدد حل آنها و ارائه راهکارهی لازم برآییم. لذا بر خود لازم دانستیم که در این برهه زمانی، ضمن احساس مسئولیت مدنی، سایر…[ادامه]

درباره ما
خواندم !

انجمن آشتی بانه در محکومیت قطع درختان میدان مروتی بانه بیانیه ای صادر کرده و خواستار ورود دستگاه های نظارتی به این مقوله شده، متن این بیانیه به این شرح است:

نوشته شده توسط در تاریخ ۱۴۰۲-۰۵-۰۴ 218 بازدید

از درختان به عنوان نبض زمین و مایه حیات انسان نام برده میشود که آینده شهر و فرزندان ما را ساخته و به شهر هویت، زیبایی، اکسیژن و شادابی می بخشند. درختان در شهرهای آهنی و سیمانی امروزین نقش حائل بین انسان و محیط انسان ساخت را بازی میکنند. در چنین شرایطی رویکردهای اخلاق زیست پذیری و توسعه پایدار و همچنین حقوق شهروندی ایجاب می کند که مردم و بخصوص فعالان مدنی، فرهنگی و زیست محیطی در مقابل تخریب محیط زیست شهری حساسیت و موضع گیری جدیتری داشته باشند.
در روزهای اخیر شهرداری بانه در اقدامی عجولانه و غیرکارشناسی حدود ۴۰ اصله درخت را در اصلی ترین و قدیمی ترین میدان دوره شهرسازی معاصر شهر بانه قطع نموده و تا به امروز از شفاف سازی و ارائه توجیهات لازم به شهروندان و ظاهرا شورای شهر بانه هم خودداری نموده است. این درحالیست که قطع درختان با هر انگیزه‌ای باشد مورد تایید نیست و مصداق بارز گرفتن جان موجودی زنده است. از طرف دیگر بر اساس قوانین و مقررات مربوط به شهر و شهرداری، مطابق ماده ۱ و ۶ لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها با کسانی که اقدام به قطع غیرقانونی درختان کنند برخورد قانونی می شود که شامل جبران خسارت و پرداخت جریمه و یا حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال می باشد.
مشاهدات و بررسیها نشان میدهد که شهر بانه از کمبود سرانه فضای سبز( زیر ۲ متر) و تغییر کاربری های گسترده فضای سبز و تخریب بزرگترین پارک شهر(دوکانان و پیرمراد) رنج می برد و این اولین باری نیست که شهرداری بانه اقدام به قطع درختان می کند بلکه در گذشته نه چندان دور هم شاهد قطع درختان در نقاط دیگر شهر بوده ایم که جای تأسف دارد.
واقعیت اینست که شهرداری از بودجه بیت المال و از جیب مردم هزینه نگهداری درختان و فضای سبز را پرداخت نموده و بعد از سالها زحمات کارگران و مهندسین خودش تیشه به ریشه تمامی تلاشهای این چندساله زده که در نوع خود عملی غیراخلاقی و دور از منطق و عقلانیت بوده مستوجب بازخواست و پاسخگویی می باشد. در این میان سکوت و بی تفاوتی دستگاههای نظارتی و متولی محیط زیست هم جای تامل دارد.
لذا بنیاد توسعه فرهنگی بانه(آشتی) ضمن محکومیت شدید عملکرد شهرداری بانه و شورای شهر بانه بعنوان متولیان اصلی میادین و فضاهای عمومی  و همچنین نظارت ضعیف نهادهای دولتی همچون فرمانداری، سازمان محیط زیست و دادستانی شهرستان بانه بعنوان نهادهای نظارتی و مسئول در رابطه با قطع درختان میدان مروتی خواستار ورود استانداری کردستان و نهادهای نظارتی در قوه قضائیه و سازمان بازرسی کشور در رابطه با عاملان این جنایت بزرگ در حق ساختار، هویت شهری و زیستی شهروندان بانه ای و برخورد قانونی با تخلفات احتمالی و  ندانم کاریهای مسئولان شهری در این زمینه هستیم باشد که دیگر شاهد چنین آسیب های جبران ناپذیری به موجودات زنده طبیعت نباشیم.
انجمن آشتی بانه
چهارم مردادماه ۱۴۰۲

برچسب ها : ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *